finansowanie firmy

➡📈Wierzymy, że wielu z Was chciałoby w przyszłości rozkręcić własną firmę. Jak wiadomo pieniądze nie rosną na drzewach (niestety), więc środki na rozkręcenie własnego biznesu trzeba w jakiś sposób zdobyć. Jakie mamy możliwości?🔎

➡💵Po pierwsze, możecie spróbować sięgnąć po własne środki. Jest to najczęstszy sposób finansowania firm w początkowym etapie. Największą zaletą tego sposobu jest łatwa dostępność pieniędzy, ale środki zazwyczaj są niestety mocno ograniczone. W dodatku jeśli Wasz biznes się nie powiedzie, to stracicie własny wkład w niego.

➡🤝Inną opcją jest skorzystanie z różnego rodzaju dotacji. Można skorzystać ze wsparcia np. Unii Europejskiej.🇪🇺 Ich wielką zaletą jest fakt, że zazwyczaj ani się nie zadłużasz, ani nie oddajesz innym udziału w swojej firmie. Wadą natomiast jest fakt, że często te fundusze są przeznaczone jedynie dla pewnych grup osób, np. dla bezrobotnych poniżej 30 roku życia.

➡💳Możecie też spróbować skorzystać z pożyczki bądź kredytu. Ich wadą jest koszt, czyli odsetki, a zaletą fakt, że nie tworzycie więcej udziałów i tym samym pozostajecie “przy władzy” nad przedsiębiorstwem.

➡👼Jeśli rozwijacie lub chcecie rozwinąć start-up, to termin Anioł Biznesu powinien być Wam znany. Aniołowie Biznesu to zamożne osoby inwestujące w startupy na samym początku ich istnienia, często w momencie, w którym mają one jedynie pomysł i biznesplan. Dają oni początkującym przedsiębiorcom fundusze, a w zamian oczekują udziałów i naturalnie zysków.

➡🏢W dalszej kolejności możecie sięgnąć po pomoc funduszy Venture Capital. Fundusze VC zazwyczaj inwestują w startupy na początku ich istnienia. Inwestycje takie są również bardzo ryzykowne (nie wiadomo, czy przedsiębiorstwo odniesie sukces), ale w przypadku sukcesu przedsięwzięcia również bardzo opłacalne.🦄 Gdy fundusz Venture Capital inwestuje w przedsiębiorstwo, zazwyczaj wiąże się to z wprowadzeniem własnych przedstawicieli do rady nadzorczej spółki oraz objęciem go wsparciem, również merytorycznym.📄

➡👨‍👨‍👧‍👧Inną ciekawą opcją finansowania dla start-upów (i nie tylko) jest crowdfunding. Ludzie wpłacają datki na zbiórkę, a Wy w zamian dajecie im Wasz produkt. Crowdfunding ma tę zaletę, że nie oddajecie innym osobom udziałów w firmie, a jednocześnie otrzymujecie pokaźny zastrzyk gotówki. Crowdfunding zazwyczaj odbywa się na platformach do tego przeznaczonych, np. Indiegogo bądź Kickstarter. Jest to bardzo popularna ostatnimi czasy metoda pozyskania środków pieniężnych.

➡🧾Jeśli Wasza firma jest już duża, to możecie również wyemitować obligacje. Działają one podobnie jak pożyczka. Chętni kupują obligacje firmy, tym samym dając spółce zastrzyk gotówki, i liczą na zwrot zainwestowanej kwoty wraz z procentem.💵

➡🏛️Innym sposobem finansowania dla dużych przedsięwzięć jest wejście na giełdę. Tworzycie wtedy nowe udziały, które sprzedajecie innym po ustalonej cenie. W ten sposób można uzyskać dodatkowe środki i realną, rynkową wycenę własnej firmy, w momencie kiedy jej akcjami handluje się na giełdzie.

🔁💰Naturalnie najlepiej jest finansować działalność z jej bieżących zysków. W ten sposób nie trzeba „bawić się” w żadne inne dodatkowe formy finansowania działalności, a to co zostanie, możecie albo z powrotem zainwestować w firmę, albo zostawić dla siebie.