wydatki swiateczne

Ho ho ho!

Santa Claus is coming to town. Wiecie, co jest co roku i przychodzi w grudniu? Właśnie tak, to międzynarodowe badanie Deloitte o zakupach świątecznych. Ile wydajemy na święta? Jak mamy się na tle Europy? Czy pandemia wpływa na tego typu wydatki? Przekonajmy się!

Wyniki 23. edycji badania wskazują na to, że w tym roku na prezenty, żywność, podróże i spędzenie świąt z bliskimi wydamy średnio 1318 złotych. Sama liczba zbyt wiele może nie powie, ale zestawmy ją z poprzednim rokiem. Jest to o 29% mniej niż w 2019. Widać więc efekty pandemii – w poprzednich latach kwota miała tendencję wzrostową. Co ciekawe, Europejczycy z innych państw planują jeszcze większe cięcia, sięgające ponad 43%.

Co jest naszym wymarzonym prezentem? Są to przedewszystkim kosmetyki i perfumy, które najbardziej pożądane są przez kobiety. Na drugim miejscu znajdziemy gotówkę (najbardziej oczekiwane przez mężczyzn), a na trzecim gadżety elektroniczne.

W tegorocznym badaniu znajdziemy też dane “dedykowane” 2020 roku. Jak podaje Deloitte – “Niemal trzy czwarte badanych ma zamiar spędzić przedświąteczny czas w domu i unikać miejsc publicznych. Z kolei 67% zredukuje liczbę wizyt w sklepach stacjonarnych, a ponad 60% ograniczy kontakt z innymi ludźmi, w tym spotkania towarzyskie, ale także rodzinne (odpowiednio 63 i 64%). Często wymieniane były również wcześniejsze dokonanie zakupów świątecznych (62%), jak też ograniczenie wydatków na konsumpcję świąteczną (56%).”.

Maciej Litewski, 23 grudnia 2020