wielki kryzys

➡️🌍Obecną sytuację na świecie, niestety, można już zacząć nazywać kryzysem. Wiele firm nie jest w stanie opłacić swoich pracowników, w efekcie czego tysiące ludzi tracą pracę.👷Prognozy przewidują że stopa bezrobocia w USA może wzrosnąć z 3,5% do 12% co byłoby najwyższym wzrostem wskaźnika od czasu Wielkiego Kryzysu.🇺🇸 Jak to wyglądało w przeszłości? Co spowodowało i jak przebiegał Wielki Kryzys w 1929?📉

➡️⬛Wszystko zaczęło się w tak zwany czarny czwartek. 24 października 1929 roku rozpoczęła się gwałtowna wyprzedaż akcji na giełdzie nowojorskiej.🇺🇸 Zadziałało to jak reakcja łańcuchowa im bardziej ceny spadały, tym więcej osób sprzedawało akcje.📉 Jednego dnia obrócono trzynastoma milionami akcji. Tysiące osób zbankrutowało. Ale to był tylko początek.

➡️🏭Już w pierwszych dniach kryzysu wskaźnik Dow Jones Industrial spadł o 30%, a do połowy listopada aż o 50%. Spadek światowej produkcji również był bardzo gwałtowny. W roku 1932 produkcja wynosiła zaledwie 67% produkcji z roku 1928.

➡️🚗Szybkość recesji można bardzo dobrze pokazać na przykładzie produkcji samochodów w Stanach Zjednoczonych. W marcu 1929 roku produkowano około 662k, we wrześniu 416k a w grudniu tylko 92k. Naturalnym następstwem spadku produkcji była likwidacja miejsca pracy ponieważ zapotrzebowanie na pracowników było dużo mniejsze. Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych w roku 1933 wynosiło aż 27%. Doprowadziło to do sytuacji w której pracodawcy 🤵 obniżali wynagrodzenia swoich pracowników 👷 i zmuszali ich do większej wydajności, wiedząc że znalezienie pracownika jest bardzo łatwe.

➡️📉W związku z Wielkim Kryzysem pojawił się także między innymi kryzys handlu zagranicznego, kryzys walutowy czy kryzys bankowy.💸 Aby walczyć z kryzysem rządy wielu państw zaczęło stosować metody deflacyjne i ingerować w rynek poprzez regulację cen, roboty publiczne i ustawianie monopolów.💵

➡️🌍Gospodarka światowa zaczęła podnosić się z kryzysu po roku 1933. Stało się to w efekcie, między innymi wyścigu zbrojeń ale przede wszystkim, antykryzysowych działań państw.

➡️🦠Jak według Was potoczy się sytuacja związana z koronawirusem? Czego możemy się spodziewać?🤔 Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.