bdp

Czy chcielibyście, aby każdy z Was niezależnie od wieku, statusu społecznego, płci czy zawodu otrzymywał co miesiąc, bezwarunkowo pieniądze? Brzmi jak utopijny sen? Otóż niekoniecznie. Taki system może zacząć funkcjonować w wielu krajach Europy już całkiem niedługo.

Mimo iż na pierwszy rzut oka może on wydawać się bezsensowny, przynoszący więcej strat niż realnych zysków, ekonomiści zapewniają, że rozwiązałby on wiele problemów społecznych, gospodarczych czy nawet administracyjnych. Ponadto, bezwarunkowy dochód bezwarunkowy miałby prowadzić do wzrostu innowacyjności wśród przedsiębiorców i powstawania całkiem nowych pomysłów na biznes. Ta teza często kontrowana jest stwierdzeniem, że BDP z pewnością zniechęciłby ludzi do pracy. Z deklaracji wynika jednak, że 91% Polaków mimo otrzymania pensji bezwarunkowej pracowałoby dalej.

Nasi zachodni sąsiedzi postanowili przeprowadzić realny eksperyment, w którym udział wzięło 122 obywateli Niemiec. Osoby te zostały wybrane całkowicie losowo i przez trzy kolejne lata otrzymywały comiesięcznie 1200€. Pieniądze pochodziły z akcji crowdfundingowej, a darczyńcy zebrali aż 5.2 miliona euro. W rzeczywistości pieniądze na bezwarunkowy dochód podstawowy miałyby pochodzić z podatków, bo z czego innego. Jednym z pomysłów jest opodatkowanie pracy robotów, których w przyszłości będzie tylko więcej, a to z kolei pozwoli jeszcze sprawniej wdrożyć i sfinansować program.

A co Wy uważacie o idei universal basic income? Jak takie rozwiązanie wpłynęłoby na społeczeństwo? Czy jest to inicjatywa godna rozwoju? A może nie ma żadnej przyszłości?

Feliks Wielkopolan, 14 lipca 2021