tarcza 4.0

Tarcza antykryzysowa 4.0

Od 24 czerwca polscy przedsiębiorcy trochę odetchnęli. Wraz z ustawą podpisaną 23 czerwca przez Andrzeja Dudę do Dziennika Ustaw trafiło 7 podpunktów mających ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom w tym trudnym okresie wirusa.

Pierwszy z nich – skierowany głównie do małych przedsiębiorców – to punkt mówiący o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych. Zostaną też umorzone wszystkie pożyczki do 5 tysięcy – z urzędu.

W kolejnym punkcie, rząd przeznacza ok. 500 mln zł na fundusz mający częściowo sfinansować kredyty mniejszych i większych przedsiębiorstw. Mniejsze przedsiębiorstwa otrzymają 2% zwrot zaciągniętego kredytu, a większe 1%. Takie działanie ma wspomóc kredyty warte ponad 30 mld zł.

Nowa ustawa wydłuży również okres pobierania przez rodziców zasiłku opiekuńczego. Dodatkowy zasiłek w postaci 80% regularnego otrzymają także rodzice, opiekujący się dziećmi do 8 roku życia. Bardzo pomoże ona rodzicom, których dzieci nie chodzą do żłobków czy przedszkoli.

Czy tarcza antykryzysowa 4.0, w przeciwieństwie do poprzednich, wnosi zmiany tylko dla przedsiębiorców? Nie. W zapisach tarczy znalazło się również prawo dotyczące zaostrzenia kar za chociażby aborcję. Ponadto, wprowadza ona możliwość skorzystania z rozpraw online w sprawach karnych.

Feliks Wielkopolan, 25 czerwca 2020