szwajcarski system podatkowy

Zastanawialiście się nad tym jak działa system podatkowy w kraju tak dobrze rozwiniętym jak Szwajcaria? Co roku zajmuje ona wysokie pozycje w światowym rankingu pkb i jest w ścisłej czołówce krajów z najwyższym PKB per capita.

Jak dobrze wiecie, Szwajcaria jest podzielona na 26 kantonów. Każdy kanton ma swoją autonomię. W związku z tym system podatkowy jest podzielony na kilka poziomów.

FEDERALNY Podatki federalne są nakładane na każdą osobę zamieszkującą Szwajcarię, niezależnie od kantonu. Wartość PIT-u ma charakter progresywny i jego maksymalna wartość wynosi 11.5%. Małżeństwa mieszkające razem są rozliczane wspólnie i przysługuje im obniżenie podatku. Do poziomu federalnego zaliczają się również podatek od zysków kapitałowych firm (CIT) o wysokości 8,5% wartości zysków netto, VAT i specjalne podatki konsumpcyjne, np. akcyza.

Dosyć nietypowym podatkiem jest podatkowe zwolnienie od służby wojskowej. Obowiązuje ono każdego Szwajcara mieszkającego na terenie kraju, który nie odbył obowiązkowej służby wojskowej i jego wartość wynosi 3% rocznego dochodu, ale nie mniej niż 400 CHF.

KOMUNALNY – Gminy w Szwajcarii mają swobodę w ustalaniu stawek podatkowych i ustanawianiu nowych podatków, z wyjątkiem obiektów podatkowych już opodatkowanych zgodnie z prawem federalnym. Przed wprowadzeniem nowego podatku musi się odbyć referendum.

KANTONOWY Ten podatek różni się w zależności od kantonu. Tym samym, jego wartość również różni się w zależności od regionu. Do najatrakcyjniejszych kantonów należą Obwalden, Schwyz, Zug, Uri czy Nidwalden. Najwyższa wartość podatku PIT wynosi tam ok. 17%. Z kolei do kantonów z najwyższą wartością PIT-u należą Vaud, Bern, Geneva czy Zurich, gdzie wynosi on nawet 30%. Większość kantonów posiada również podatek od zysku ze sprzedaży nieruchomości i podatek od posiadania zwierząt i pojazdów mechanicznych. Co ciekawe, mimo tak wielu podatków szara strefa w Szwajcarii jest najmniejsza w Europie i wynosi zaledwie 7.4%.

Ale jak się te wszystkie podatki zlicza? System wygląda na skomplikowany i nie wiem czy powinienem płacić państwu czy mojemu kantonowi. Niestety, podatki należy zsumować. Osoba mieszkająca w kantonie X musi zapłacić podatek federalny + podatek kantonowy. A przypuścmy, że nie byliśmy w wojsku, mamy psa i samochód oraz nałożony na nas podatek komunalny…

Jak myślicie, co powinno się zmienić w Polsce aby szara strefa została zmniejszona?