szczyt budżetowy ue

Od ubiegłego piątku w Brukseli trwał szczyt UE. Burzliwe negocjacje zakończyły się dopiero w nocy z poniedziałku na wtorek, a ich wyniki ogłosili Ursula von der Leyen – Szefowa Komisji Europejskiej oraz Charles Michel – Szef Rady Europejskiej.

Obrady podczas szczytu dotyczyły kształtu unijnego budżetu na lata 2021–2027, a większość czasu pochłonęły dyskusje na temat wysokości funduszu odbudowy po pandemii COVID- 19. Cały budżet uchwalony został w sumie na 1.8 biliona euro, a aż 750 miliardów euro z niego, zostanie przeznaczone na wspomniany już fundusz odbudowy.

Szef Rady Europy zaznaczył, że jest to wyjątkowe porozumienie, gdyż po raz pierwszy w historii wysokość dofinansowania przyznawanego danemu krajowi zależy od klimatycznych celów, a przede wszystkim od poszanowania dla praworządności. Z takim rozwiązaniem od samego początku nie zgadzało się kilka krajów, wśród których znalazła się Polska, a premier Mateusz Morawiecki utrzymuje, że w porozumieniu nie ma żadnych powiązań z praworządnością.

Ile otrzyma Polska? Po zakończeniu szczytu premier przekazał informację, że Polska dostanie około 160 mld euro, z czego 124 mld mają stanowić bezpośrednie dotacje, a resztę nisko oprocentowane pożyczki. Zaś na politykę spójności dostaniemy łącznie 66.8 mld euro. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zaznacza, iż tym samym Polska staje się największym beneficjentem polityki spójności oraz największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, z którego otrzyma 3.5 mld euro.

Myślicie, że pieniądze z UE zostaną dobrze spożytkowane? Jakie inwestycje obejmą dofinansowania?

Simon Fongang, 22 lipca 2020