polska press

Napięcie na linii UOKiK-RPO ws. przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press wciąż narasta, a rozwiązanie sprawy nie zapowiada się na łatwe i bezbolesne. Kilka tygodni temu wrzuciliśmy posta o tym, że polski koncern paliwowy ma w planach przejęcie dużej grupy wydawniczej. Sprawa nieco się skomplikowała – o co chodzi?

W poniedziałek 12.04 po południu na stronach Rzecznika Praw Obywatelskich pojawiła się informacja, w której napisano, że Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKiK w sprawie koncentracji. Wskazano, że informację o takim rozstrzygnięciu sądu RPO uzyskał telefonicznie w poniedziałek w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów analizuje dalsze kroki prawne w sprawie koncentracji spółek. Prezes UOKiK zamierza złożyć do sądu wniosek o przyspieszenie rozstrzygnięcia odwołania RPO od wydanej decyzji. Według prezesa okoliczności wydania środka tymczasowego, w tym brak zapoznania się przez sąd ze stanowiskiem Prezesa UOKiK oraz przekazanym materiałem postępowania, rodzi poważne wątpliwości, czy nie doszło do naruszenia praw przedsiębiorców.

Emocji co do decyzji sądu nie brakuje i jak podkreślono – zgodnie z uzyskaną przez RPO informacją – „8 kwietnia br. zapadło orzeczenie w sprawie wniosku o wstrzymanie decyzji, w tym o zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press”. Sąd uwzględnił tym samym wniosek Rzecznika. Wkrótce do RPO ma wpłynąć oficjalne pismo z decyzją sądu” – przekazało Biuro Rzecznika.

Sytuacja staje się coraz bardziej dynamiczna. Co więcej, do wiadomości publicznej podane zostały dziś informacje o decyzjach Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki Polska Press. Zdaniem spółki ma to umożliwić przyspieszenie procesu integracji spółki w ramach Grupy Orlen. Jednym z postanowień jest powołanie nowego prezesa, którym został Marcin Dec i będzie on pełnił funkcję prezesa do czasu ukształtowania się składu zarządu Polska Press.

Obok całej sytuacji nie mógł przejść obojętnie sam Prezes Orlenu, Daniel Obajtek. Napisał we wtorek na Twitterze, że „nie ma żadnych podstaw prawnych do ograniczania PKN ORLEN w wykonywaniu praw z nabytych udziałów”. „Transakcja zakupu Polska Press została przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, po uzyskaniu ostatecznej decyzji Prezesa UOKiK” – czytamy we wpisie. Daniel Obajtek utrzymuje, że PKN Orlen nadal nie dysponuje treścią postanowienia sądu i zaznacza, że opierają się jedynie na medialnych doniesieniach o rzekomej rozmowie telefonicznej RPO A. Bodnara z sądem. Obajtek zapewnił, że PKN Orlen wykorzysta wszystkie dostępne środki w celu ochrony swoich praw.

Filip Lewandowski, 14 kwietnia 2021