rachunek od państwa 2020

Zastanawialiście się kiedyś, na co dokładnie państwo wydaje Wasze podatki (lub Waszych rodziców)? Idealnym podsumowaniem tej kwestii jest najnowszy „Rachunek od państwa za 2020 rok” stworzony przez Forum Obywatelskiego Rozwoju. Zapraszamy do lektury!

Forum Obywatelskiego Rozwoju to organizacja założona w 2007 roku przez profesora Leszka Balcerowicza. Jej główną misją jest zwiększanie w społeczeństwie aktywnego poparcia dla szerokiego zakresu indywidualnych wolności, zwłaszcza wolności gospodarczej, oraz dla praworządności. FOR już po raz dziesiąty publikuje rachunek od państwa, w którym pokazuje zestawienie wydatków publicznych za poprzedni rok w przeliczeniu na mieszkańca Polski.

Przechodząc do meritum – za co zapłaciliśmy w 2020 roku? Największym obciążeniem okazały się emerytury i renty, za które każdy z nas zapłacił aż 7830 złotych! Drugie miejsce na podium zajmuje służba zdrowia – 3024 złote. Trzecim największym wydatkiem okazała się edukacja i nauka opiewająca na kwotę 2991 złotych. Co ciekawe, nadzwyczajne wydatki na powstrzymanie i walkę ze skutkami pandemii COVID-19 nie znalazły się w najdroższej trójce. Tak czy siak, walka z koronawirusem wyjęła z naszych kieszeni kolejne 2722 złote.

Gdybyśmy chcieli ograniczyć znacząco wydatki i wprowadzić „państwo minimum”, rachunek zmalałby prawie dziesięciokrotnie. Wydatki na wojsko, policję, sądy i administrację to jedynie niecałe 3400 złotych. Polsce jednak do tego daleko, dlatego rachunek od państwa wyniósł w przeliczeniu na mieszkańca zatrważające 29754 zł. W porównaniu do 2019 roku wzrósł on o 18%, z czego lekko ponad połowę stanowią wydatki związane z pandemią.

Czy przedstawione liczby Was zaszokowały? A może uważacie, że nie ma w tym nic złego, bo państwo działa w celu poprawienia poziomu życia obywateli?

Maciej Litewski, 30 kwietnia 2021