arabia saudyjska

95% powierzchni Arabii Saudyjskiej jest uważane za pustynie, których większość jest piaskowa. Dlaczego więc kraj ten importuje jeszcze więcej piachu na swoje tereny?

Piach pustynny zdecydowanie różni się od piachu morskiego. Piach pustynny jest erodowany przez wiatr, co powoduje, że jest on bardzo sypki, drobny i gładki. Natomiast piach morski erodowany jest przez wodę, co powoduje, że jest dużo grubszy i bardziej szorstki. Po co nam właściwie te nudne informacje o tym surowcu?

Jak niektórzy mogą wiedzieć, piach jest jednym z głównych składników cementu, a cement jest potrzebny w budownictwie, które w ostatnich latach bardzo się rozwinęło w Arabii Saudyjskiej. Piach pustynny, ze względu na zbyt sypką strukturę, nie nadaje się do produkcji cementu. Niestety piach jest surowcem nie odnawialnym, więc kraje intensywnie rozwijające infrastrukturę odczuwają jego niedostatek.

Okazuje się też, że importowanie dużych ilości piachu nie jest wcale dobre dla natury. Niszczy naturalne środowiska zamieszkiwane przez zwierzęta, powoduje erozję, a także szkodzi rafom koralowym.

Jeżeli ktoś byłby zainteresowany kupnem tego surowca, cena za metr sześcienny wynosi trochę ponad 3 dolary. Na większą skalę, inwestycja ta może być kosztowna, dlatego nic dziwnego w tym, że jest dużo przypadków nielegalnego importowania piachu. Niektóre z bardziej dramatycznych przypadków dotyczyły kradzieży całych plaż na Jamajce, Węgrzech czy w Indiach. Obecnie uważa się, że niedobór piachu tyczy się całego świata.

Nell Ryan, 28 maja 2020