500+

Czy rządowy program prodemograficzny nie działa? Wszyscy znamy 500+. Jest to program (jak twierdzi rząd) mający wpływać na zwiększenie dzietności w Polsce – i tym samym na zmniejszenie niżu demograficznego. Rząd RP wydaje rocznie na 500+ 42 miliardy złotych.

W 2018 Beata Szydło w swojej wypowiedzi stwierdziła, iż ten sztandarowy projekt nie tylko poprawił sytuacje polskich rodzin, ale też daje pierwsze efekty demograficzne. Jak więc jest z dzietnością w Polsce i czy program 500+ rzeczywiście działa, czy jest to tylko zwykły program socjalny?

Faktem jest, że rodzin wielodzietnych przybywa, jednak kilka lat to za mało na ocenienie działania samego programu – jak mówią demografowie. Z najnowszych oficjalnych danych wynika, że w lipcu tego roku urodziło się 33tys. dzieci, w porównaniu z 37tys. w tym samym miesiącu ubiegłego roku. W ciągu dwunastu miesięcy do lipca w Polsce urodziło się 365.5 tys. – najmniej od 2005 roku. Deficyt demograficzny sięgnął 43tys. osób (to najgorszy wynik od II wojny światowej)!

Feliks Wielkopolan, 8 października 2020