mf cit

Kilka dni temu na oficjalnym profilu Ministerstwa Finansów pojawiły się grafiki dotyczące strajku mediów i akcji #MediaBezWyboru. Nie trudno się domyślić, że przekaz grafik był jeden – media niepubliczne to złe giganty, które nie chcą płacić podatku i wspomagać służby zdrowia. Czy wszystko w tej kwestii jest takie zero-jedynkowe?

Zamieszczone grafiki zestawiają PRZYCHODY wybranych firm z należnym podatkiem dochodowym. Nie ma w nich jednak informacji, że Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 1992 Nr 21 późn. 86 z póź. zm.), regulująca zobowiązania podatkowe, nie zawiera bezpośredniej korelacji przychodów z kwotą podatku (poza 3 sytuacjami, których grafiki nie dotyczą). Podatek dochodowy od osób prawnych odprowadza się od DOCHODÓW spółek.

Czemu tak zrobiono? Przychody są większe od dochodów o wydatki firmy. Porównanie przychodów i należnego CIT jest więc manipulacją mającą na celu pokazanie, że polskie media rzekomo podatków nie płacą/płacą je ekstremalnie niskie. Skargę na Ministerstwo za rozpowszechnianie dezinformacji złożył pewien obywatel.

Czy rządowi uda się nałożyć kolejną opłatę na media? O tym dopiero się przekonamy. Wiemy jednak, że przeciw wyraziło Porozumienie Gowina, które wchodzi w skład koalicji rządzącej. Widać więc, że szanse z maleją. Przepisy, by wejść w życie, muszą przejść przez parlament, a potem zostać podpisane przez prezydenta.

Jaki jest wniosek z dzisiejszego posta? Zawsze uważnie analizujcie dane, które się Wam prezentuje. Nawet instytucje państwowe, które zgodnie z Konstytucją mają podawać nam prawdziwe i rzetelne informacje, nie zawsze to robią. Sprawdzajcie źródła, skale wykresów, jednostki i wszystko, co można w jakiś sposób przekręcić.

Twitter – grafiki

Maciej Litewski, 14 lutego 2021