luzowanie 21 maj

Odmrażanie gospodarki po raz kolejny!

Już od jakiegoś czasu stopniowo rozpoczynał się proces odmrażania gospodarki. Dzięki postępom w szczepieniu społeczeństwa możliwe było ogłaszanie kolejnych kroków. Dziś, 15 maja, zdjęto wiele obostrzeń. Nie trzeba już nosić maski na świeżym powietrzu, a także zniesiono obowiązujące dotąd limity w komunikacji zbiorowej.

Nadszedł też długo oczekiwany dzień, w którym częściowo odmrożona zostanie gastronomia. Przy zachowaniu reżimu sanitarnego, restauratorzy będą mogli przyjmować klientów w ogródkach. Za jakiś czas ma być też możliwość jedzenia w środku lokali.

Dozwolone są od dziś imprezy okolicznościowe, takie jak wesela czy komunie, o ile odbywają się na dworze. Może w nich uczestniczyć maksymalnie 25 osób z zachowaniem dystansu społecznego i odpowiednich ograniczeń (nie wliczamy w to zaszczepionych).

Dzieci z klas 1-3 wróciły do szkoły 4 maja, a od poniedziałku w progach szkolnych zawitają uczniowie klas 4-8 oraz szkół średnich (w trybie hybrydowym).

W maju nie będą jednak luzowane obostrzenia dotyczące wyjazdów z kraju i przekraczania granic. Przybywający z państw Strefy Schengen będą obejmowani kwarantanną, z której możliwe będzie zwolnienie w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu na COVID, bycia zaszczepionym lub ozdrowieńcem.

Czy odmrażanie gospodarki na wakacje jest dobrym pomysłem? Czy szczepienia i ogrom osób, które przechorowały już wirusa, sprawią, że nie będzie powtórki z zeszłego września i października?

Nell Ryan, 15 maja 2021