Czy wiedzieliście, że w 2011 roku na portalu Airbnb zamieszczono ofertę wynajmu całego państwa za 70000 dolarów za dobę? Mowa o Liechtensteinie. Skąd taki pomysł i co można robić w wynajętym kraju?

Możliwe, że pomysł narodził się po tym, jak słynny raper Snoop Dogg chciał wynająć Liechtenstein na jeden dzień, aby nagrać tam teledysk. Nie udało mu się to jednak, bo prośbę wysłał ze zbyt małym wyprzedzeniem. Rok później, co ciekawe, pojawiła się na Airbnb oferta wynajęcia kraju. Była ona ogólnodostępna.

Pozostaje pytanie, co daje nam wynajęcie państwa? Jest wiele rzeczy, które możemy robić, bo w końcu na ten dzień to państwo jest nasze, ale jest kilka obowiązujących zasad:
1️⃣Nie można pozbawić obywateli ich domów.
2️⃣Trzeba przestrzegać obowiązujących praw.
3️⃣Najkrótszy pobyt to 3 dni, a odwołanie podróży jest prawie niemożliwe.

Co możemy robić w wynajętym państwie? Mamy do dyspozycji około 900 miejsc zakwaterowania, w tym ponad 500 sypialni i łazienek. Możemy skontaktować się z księciem Liechtensteinu, Hansem Adamem II, oraz się z nim spotkać. Będziemy też gościem na specjalnej ceremonii, podczas krórej odbędzie się wręczenie symbolicznego klucza do państwa. Wynajmując Liechtenstein mamy też możliwość zmiany nazwy ulic oraz wydrukowania tymczasowych banknotów ze swoim wizerunkiem.

Niestety nikt nigdy nie wynajął Liechtensteinu. Jedynie jedna para młodych rozważała wynajęcie, jednak do ich ślubu nigdy nie doszło. Obecnie wynajęcie Liechtensteinu nie jest już możliwe.

Nell Ryan, 21 maja 2020