lex tvn

Pewnie wielu z Was słyszało w ostatnim czasie hasło „lex TVN”. Jest o nim bardzo głośno w mediach, gdzie codziennie słyszymy dwie strony – jedną mówiącą, że prawo ograniczy wolność i drugą mówiącą, że jest ono potrzebne, by chronić niezależność państwa. Zastanawialiście się jednak, jaki wpływ mogłyby mieć planowane zmiany na naszą gospodarkę?

Tzw. lex TVN to nowelizacja Ustawy o radiofonii i telewizji, która jest prawem zakazującym kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadania pakietu większościowego w polskich mediach (50%+1 akcja). Wiele osób twierdzi, że przepisy te są skierowane bezpośrednio przeciwko TVN należącym do amerykańskiego koncernu medialnego Discovery.

Według rządu, ustawa ma przeciwdziałać przejęciu kontroli nad nadawcami telewizyjnymi przez „podmioty spoza Unii Europejskiej, w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.” Jednak Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, widzi to jako próbę nacjonalizacji prywatnego przedsiębiorstwa pod przykrywką chińsko-rosyjsko-arabskiego zagrożenia, typową dla krajów autorytarnych. Podobne przepisy medialne obowiązują między innymi w państwach takich jak Węgry, Turcja czy Nikaragua.

Jakie mogą być konsekwencje lex TVN dla polskiej gospodarki? Zdaniem zrzeszającej pracodawców Konfederacji Lewiatan jest bardzo prawdopodobne, że zanim jakakolwiek amerykańska firma zainwestuje w Polsce choćby jednego dolara, zastanowi się dziesięć razy. „To też sygnał ostrzegawczy dla innych potencjalnych inwestorów zagranicznych z innych państw, że inwestycje w naszym kraju obarczone są dużym ryzykiem. I to w sytuacji, kiedy tak bardzo potrzebujemy inwestycji prywatnych, także zagranicznych. W ubiegłym roku udział inwestycji prywatnych w PKB był najniższy od prawie 30 lat” – czytamy w stanowisku Lewiatana wysłanym do redakcji Forbesa. Ustawa ograniczyłaby też znacznie konkurencję na rynku TV, która, bądź co bądź, sprzyja konsumentom. Zmiana prawa wiązałaby się też ze zwolnieniem znaczącej liczby osób.

Emilia Monkiewicz, 17.08.2021