remote work

Jak doskonale wiemy, pandemia koronawirusa już teraz przyczyniła się do ciężkiej sytuacji finansowej w wielu branżach, takich jak turystyka czy gastronomia. Są jednak firmy, które w obecnej sytuacji rozwijają się lepiej niż kiedykolwiek i odnotowują gwałtowny wzrost w zyskach. Należą one między innymi do branży nowoczesnych technologii.

Pandemia wymusiła reorganizację życia społecznego i gospodarczego w całym społeczeństwie globalnym. Wiele czynności zaczęliśmy wykonywać bez kontaktu z drugą osobą. Wiele firm zdecydowało się na pracę zdalną, jeszcze bardziej popularne stały się zakupy przez internet, żłobki, przedszkola, szkoły zostały zamknięte, a lekcje prowadzone są online. W obecnej sytuacji nowe technologie w komunikowaniu się, handel internetowy czy możliwość przechowywania danych w „chmurze” stały się nie tylko narzędziami służącymi do usprawnienia wielu czynności, ale wręcz koniecznością.

Na całym świecie wzrosła liczba firm, wykorzystujących pracę zdalną. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego po wybuchu pandemii COVID-19 na takie rozwiązanie zdecydowało się 67% firm, które dotychczas jej nie stosowały. Odbiło się to oczywiście na sprzedaży technologii, umożliwiającej zastąpienie bezpośrednich kontaktów międzyludzkich – zanotowano między innymi ponad dwustuprocentowy wzrost wartości akcji firmy Zoom Video Communications. Zyskała również branża e-commerce – akcje amerykańskiego giganta sprzedaży internetowej Amazon zdrożały od początku roku o ok. 25 proc, polskiej platformy transakcyjnej Allegro – o około 42%, a chińskiego serwisu sprzedażowego Aliexpress – o ok. 12%.

Wiele osób uważa pracę zdalną za rozwiązanie, które okazało się bardzo skuteczne. Wiąże się ono często ze wzrostem efektywności pracy, przede wszystkim dzięki obniżeniu finansowych i czasowych kosztów dojazdu. Otwarte pozostaje pytanie, czy te zmiany będą mieć trwały charakter i czy pozostaną z nami na dłużej. Technologiczni giganci Facebook i Google już teraz ogłosili przedłużenie pracy zdalnej do końca 2020 roku.