gospodarka cyfrowa

Zastanawialiście się kiedyś jaki wpływ na relacje między firmami, klientami oraz dostawcami ma rozwój gospodarki cyfrowej? O ile wolniej państwa rozwijałyby się, gdyby nie było dostępu do wysokiej technologii, na której największe globalne firmy opierają swoją działalność?

Ale, zanim do tego dojdziemy, dobrze by było zdefiniować gospodarkę cyfrową lub często inaczej nazywaną elektroniczną. «Jest to forma transakcji gospodarczej, w której zamiast fizycznego kontaktu i fizycznej wymiany dóbr mamy do czynienia ze współpracą w sposób elektroniczny». A ujmując to jeszcze prościej jest to wykorzystanie technologii informatycznych w procesach gospodarki rynkowej takich jak: produkcja, sprzedaż oraz dystrybucja produktów.

Dzięki rozwojowi gospodarki cyfrowej odległość potencjalnych współpracowników nie stanowi żadnego problemu. Firma może pozwolić sobie na wybór odpowiednich dostawców nie zwracając uwagi na położenie geograficzne. Co lepsze, w dzisiejszych czasach, sprzedaż produktów może być prowadzona bez większych problemów na rynku globalnym.

To, co jest najbardziej intrygujące, a na co pewnie często nie zwracamy uwagi, to fakt, że obecnie całość transakcji handlowej może odbywać się w sposób elektroniczny. Począwszy od zamówienia, poprzez transport i dostawy, fakturowanie oraz płatności. Warto dodać, że w przypadku handlu produktami cyfrowymi, takimi jak ebooki, filmy, grafiki, kursy czy przewodniki, nawet dostawa realizowana jest poprzez sieć!

Ogólnymi korzyściami z rozwoju gospodarki cyfrowej mogą być:

🟢redukcja kosztów transakcji handlowych,

🟢usprawnienie jakości przepływu informacji,

🟢lepsze kontakty z klientami,

🟢przyspieszenie procesów handlowych,

🟢zniwelowanie problemu położenia geograficznego

Wyobrażacie sobie naukę, czy pracę w dobie pandemii bez tak prężnie działającej gospodarki cyfrowej? Wiadomo, są też minusy, nie ma rzeczy niezawodnych. Mogliśmy się o tym niedawno przekonać, jak w odstępie kilku dni Messenger oraz Google borykały się z awariami. Na szczęście wszystko naprawione i dalej możemy korzystać z dogodności jakie oferuje nam Internet.

Simon Fongang, 17 grudnia 2020