g7 gcit15

Nie raz pisaliśmy już o tym, jak to duże korporacje, ale także mniejsze firmy, próbują uniknąć wysokiego opodatkowania. Na naszej stronie znajdziecie artykuły o, chociażby rajach podatkowych i o Double Irish with a Dutch sandwich. Dwa dni temu została podjęta decyzja, która może znacząco wpłynąć na skuteczność unikania podatków. O czym mowa?

W ostatnich dniach odbyło się spotkanie G7. Jest to grupa siedmiu państw, które uważane są za najważniejsze na świecie pod względem gospodarczym. Zaliczamy do nich USA, Francję, Japonię, Niemcy, Wielką Brytanię, Włochy i Kanadę. Jedną z najważniejszych decyzji podjętych podczas spotkania było porozumienie w kwestii globalnego minimalnego podatku dla gigantów technologicznych. Zakłada on, że tech-giganty, takie jak Google, Facebook lub Amazon, płaciłyby należne podatki w miejscach, gdzie zarabiają. Globalny podatek miałby mieć wysokość przynajmniej 15%.

Celem podatku ma być uniemożliwienie uciekania do rajów podatkowych i państw, gdzie obciążenia fiskalne są mniejsze, a tym samym stworzenie równiejszej konkurencji podatkowej między krajami. Podatek uderzyłby z pewnością w wielkie firmy, które mimo zarabiania miliardów nie płacą praktycznie żadnych podatków w związku z przeniesieniem się np. do Irlandii bądź na Cypr. Mimo to, przedstawiciele Facebooka i Google pozytywnie zareagowali na propozycję obciążenia podatkowego. Jak napisał szef ds. polityki globalnej FB „Facebook has long called for reform of the global tax rules and we welcome the important progress made at the G7. Today’s agreement is a significant first step towards certainty for businesses and strengthening public confidence in the global tax system.”

O globalny podatek bardzo zabiegała Janet Yellen, amerykańska Sekretarz skarbu. Jak widać, udało się jej przekonać do tego pomysłu reprezentantów znaczących państw. Nie popiera ona systemu, który można “wykiwać” i twierdzi, że wyrównanie światowych podatków przyniosłoby również zauważalne korzyści finansowe.

Na ten moment nic nie jest postanowione – jest to na razie jedynie porozumienie. Decyzja ma zostać podjęta na kolejnym zgromadzeniu grupy G20, w lipcu. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy uważacie globalny podatek za słuszny pomysł i sądzicie, że to, co robią giganci technologiczni, jest niestosowne? A może cenicie sobie bardzo wolność gospodarczą i Waszym zdaniem jest to nadmierny interwencjonizm?

Maciej Litewski, 7 czerwca 2021