evergrande2

Czy to początek klęski chińskiej gospodarki? O kryzysie Evergrande pt. 2.

Evergrande, jedna z największych firm deweloperskich świata, staje się niewypłacalna. Chińska spółka ma zobowiązania szacowane na około 305 miliardów dolarów i w ostatnim czasie informowała inwestorów, że może nie być w stanie ich spłacać. Problemy najlepiej obrazuje wycena spółki – kurs akcji firmy spadł od początku roku aż o 80%!

Evergrande od ponad 20 lat zajmowało się budową oraz sprzedażą mieszkań osobom o średnich i wyższych zarobkach. Co spowodowało taki spadek wyceny firmy i obecne kłopoty z jej rentownością? Po pierwsze, za duże zadłużenie. Firma brała pożyczki, by budować nowe budynki, jednak nie zawsze znajdowała kupców. Po drugie, Evergrande budowało przedpłacone mieszkania, ale wiele z nich nie zostało skończone. Spowodowało to złość wśród wielu przyszłych lokatorów i wywołało strajki. Po trzecie, rząd chiński wprowadził tzw. three red lines, czyli system, który ogranicza zadłużanie się firm deweloperskich, by uniknąć sytuacji podobnych jak dzisiejsza. Przekroczenie wspomnianych linii wiąże się z ograniczeniami w bankach.

Kilka dni temu Evergrande nie wypłaciło posiadaczom obligacji odsetek opiewających na kwotę ponad 80 miliardów dolarów. Oznacza to, że jeżeli w ciągu 30 dni od tego zdarzenia firma wciąż nie spłaci zobowiązań, właściciele obligacji będą mogli przedstawić roszczenia w sądzie i będziemy mieli tak naprawdę do czynienia z bankructwem. Na ten moment jest to prawie niemożliwe, by firma nie ogłosiła upadłości bez zewnętrznej pomocy.

Chiny stoją obecnie przed trudnym dylematem: czy wesprzeć publicznymi pieniędzmi oraz infrastrukturą prywatną firmę i zapobiec jej upadkowi (too big to fail), czy może jednak pozwolić jej upaść, co spowoduje szok na rynku, ale będzie ważną lekcją dla innych? Biorąc pod uwagę problemy wschodniej gospodarki – wysokie zadłużenie przedsiębiorstw (dług przedsiębiorstw/PKB jest prawie dwa razy wyższy niż w Stanach Zjednoczonych) oraz fakt, że rynek nieruchomości stanowi 20% chińskiego PKB i 60% całego majątku Chińczyków, sprawa Evergrande będzie kluczowa dla dalszego rozwoju gospodarki, nie tylko chińskiej, ale też światowej.

Iwo Wrzesiński, 29.09.2021