elon musk

Najprawdopodobniej każda osoba czytająca ten post zna jednego z największych i najbardziej wpływowych biznesmenów oraz wizjonerów – Elona Muska. Nie każdy jednak wie, że jego droga rozpoczęła się już w wieku 12 lat!

Właśnie w tym wieku Elon – młody, uzdolniony programista stworzył swoją pierwszą grę komputerową Blastar i sprzedał ją za około 500 dolarów. W wieku 17 lat wyprowadził się z rodzinnego RPA do Kanady. Tam około 2 lata pracował w tartaku, czyszcząc kotły. Jednak już wtedy w głowie Elona pojawiły się ambitne plany podboju USA.

Z tartaku przeniósł się do Toronto, gdzie pracował w banku w dziale IT. 1992 rok – Musk dostaje się do szkoły w Pensylwanii, a po 3 latach uzyskuje licencjat na wydziale ekonomii oraz fizyki. Następnie w 1995 roku Elon dostał się na Stanford i studiował tam na wydziale fizyki. Po dwóch latach rzucił studia i stworzył własne przedsiębiorstwo Zip2. Na jego sprzedaży zarobił 22 miliony dolarów. W 1999 został współzałożycielem domeny X.com. Dzięki temu wszedł w posiadanie części akcji PayPal. W 2002 roku serwis PayPal kupił Ebay. Elon otrzymał wtedy 11,7% zysków ze sprzedaży, czyli około 165 mln dolarów.

Wchodząc w 21 wiek wizjoner skupił się głównie na eksploracji kosmosu, sztucznej inteligencji oraz motoryzacji. Tak powstały kolejne przedsiębiorstwa: SpaceX, Tesla Motors, Neuralink czy OpenAI (organizacja non-profit). Obecnie Elon Musk, wyprzedzając Jeffa Bezosa o niespełna 1,5 mld dolarów, został najbogatszym człowiekiem na świecie, a jego majątek szacuje się na około 188,5 mld dolarów. 49-letni przedsiębiorca zawdzięcza to głównie gigantycznemu wzrostowi akcji Tesla Motors, którego wycena jest obecnie bardzo często nazywana bańką spekulacyjną. Dodatkowy rozgłos zapewnia Muskowi przeprowadzony przez SpaceX pierwszy od dziesięciu lat załogowy lot na międzynarodową stację kosmiczna.

Feliks Wielkopolan, 11 stycznia 2021