ekonomista roku 2020

Ogłoszono wyniki konkursu krótkoterminowych prognoz makroekonomicznych i rynkowych, organizowanego przez Gazetę Giełdy „Parkiet”. W tym jakże wyjątkowym i drastycznym dla gospodarki roku najcelniejsze prognozy formułowali ekonomiści z banku PKO BP pod przewodnictwem Piotra Bujaka, który odbierze nagrodę ekonomisty roku.

2020 rok był zdecydowanie ciężki dla wszystkich, również dla ekonomistów, na czyich wskazówkach polegają przedsiębiorcy, inwestorzy i wiele innych. Ciągłe zmiany w obostrzeniach i ograniczeniach powodowały, że to, co działo i miało się zaraz dziać z polską gospodarką, było bardzo trudne do przewidzenia. W tych okolicznościach konieczne było sięganie po inne źródła niż w ubiegłych latach.

Zwycięzcy ekonomiści brali pod uwagę nowe dane dotyczące np. bezdotykowych płatności, ruchu drogowego czy zużycia prądu. Kluczem do sukcesu ekonomistów PKO BP było przewidzenie ostatniej, majowej obniżki stóp procentowych, bardzo celne prognozowanie kursu euro, jak i systematyczność.

Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP podsumowuje rok 2020 jako prawdziwy gospodarczy roller coaster, w którym olbrzymią rolę odegrały rządy i banki centralne. Potwierdziła się także jego teza z początku kryzysu, że polska gospodarka relatywnie łagodnie przejdzie związany z nią kryzys.

Jakie są prognozy Pana Bujaka na ten rok? Ekonomista zakłada, że aby powrócić do wcześniej znanej nam normalności, wystarczy, że firmy i konsumenci zaadaptują się do pandemicznych warunków. Bezrobocie w Polsce powróci do spadkowego trendu, a inflacja utrzyma się powyżej celu.

Wszystkim ekonomistom, którym udało się znaleźć w czołówce konkursu, serdecznie gratulujemy! Trzymamy kciuki i mamy nadzieję, że rok 2021 będzie równie udany.

Nell Ryan, 18 stycznia 2021