ejuan data waznosci

Pod koniec stycznia mieliśmy przyjemność napisać tekst o tym, że Chiny mają w planach wprowadzić do obiegu cyfrowego juana. Jest to oczywiście wciąż aktualne, ale niedawno dowiedzieliśmy się o ciekawej cesze, jaką mieć ma ten CBDC (Central Bank Digital Currency). Słyszeliście kiedyś o pieniądzu z datą ważności? Najwyższa pora!

Jak podaje The Wall Street Journal, Bank Ludowy Chin ma już za sobą wstępne testy elektronicznego pieniądza, który miałby mieć określoną datę ważności. Ale, co to właściwie znaczy? Czy pieniądze zgniją po jej przekroczeniu lub staną się niesmaczne, tak jak to jest z jedzeniem? Otóż nie. Rząd mógłby takie pieniądze „wygasić”, usuwając je z obiegu. Mogłoby się to wiązać z tendencją wprost przeciwną do tej, która ostatnimi czasy jest dosyć popularna, czyli dodrukiem gotówki.

Projekt BLC jest w stanie odegrać kluczową rolę w stymulowaniu gospodarki. Bank mógłby ogłosić wygaszanie pieniądza w czasach dekoniunktury, wymuszając na obywatelach i podmiotach posiadających e-juany konsumpcję i inwestycje, tym samym podbijając popyt zagregowany. Pieniądz z datą ważności ma zatem zastosowanie w polityce antycyklicznej. Oprócz tego cyfrowa waluta umożliwiłaby państwu bardzo łatwy wgląd w obieg pieniądza.

Obecnie 14% banków centralnych z całego świata pracuje nad wdrożeniem swoich CBDC (raport Banku Rozrachunków Międzynarodowych). Nie da się jednak ukryć, że jedne z najbardziej pogłębionych prac mają za sobą Chiny, które już w 2020 roku testowały cyfrową walutę w dużych metropoliach. Docelowo e-juan miałby być w pełni funkcjonalny do 2022 roku. Narodowy Bank Polski, z kolei, nie zabiera się na razie za elektroniczną złotówkę. Jak stwierdził Prezes Adam Glapiński „Gdyby okazało się to korzystne, to byśmy to zrobili, ale na razie są jednak raczej argumenty przeciwko tej koncepcji”.

Chodzą słuchy, że całą sytuacją niezadowolone są Stany Zjednoczone. Władze tego państwa uważają, że CBDC Chin jest możliwą próbą zagrożenia pozycji dolara poprzez wzmocnienie juana i że może on służyć do omijania amerykańskich sankcji. A jakie jest Wasze zdanie? Czy cyfrowe waluty to świetlana przyszłość, czy może jednak powinniśmy się ich przestrzegać?

Maciej Litewski, 18 kwietnia 2021