Czas gospodarka

🤔Jak zmiana czasu wpływa na gospodarkę? Spróbujemy się dzisiaj zmierzyć z tym pytaniem.

✅Z jednej strony, są pozytywne efekty, które odczuwamy, kiedy zmieniamy czas na letni.

💲Po pierwsze, dzięki dłuższemu dniu niektóre sektory zyskują.📈 Są to między innymi sklepy, a w szczególności te, które wytwarzają artykuły sportowe. Dzięki dłuższemu dniu ludzie są bardziej skłonni pójść wieczorem na zakupy, bądź do parku.

🔎Badanie z 1999 roku wykazało, że firmy odpowiadające za wypoczynek zyskują 3% w skali roku na wprowadzeniu czasu letniego. Szacunki magazynu Fortune z 1984 roku wskazują, że obrót pól golfowych w USA byłby większy o 300 milionów dolarów (około 750 mln dolarów z 2020 roku) gdyby wydłużyć trwanie czasu letniego o dodatkowych 7 tygodni.⛳💰

Niestety, jest też druga, ciemniejsza strona zmiany czasu. Inne firmy, np. telewizyjne lub kina, tracą na czasie letnim.📉

🛌Po zmianie czasu na letni ludzie śpią średnio 40 minut mniej, co skutkuje zarówno większą ilością wypadków w pracy, jak i zmniejszeniem produktywności. Pracownicy biurowi, z każdą godziną przerwanego snu, po zmianie czasu spędzają 20% czasu więcej na niezwiązane z pracą zadania. Kosztuje to amerykańską gospodarkę około 450 milionów dolarów rocznie.

⚡Również oszczędności związane ze zużyciem energii nie są oczywiste. W skali globalnej konsumpcja energii jest o około 0,3% niższa. Im kraj jest dalej od równika, tym będzie zużywał mniej prądu, ale kraje położone w strefie międzyzwrotnikowej mogą zużywać więcej prądu, w wyniku zmiany czasu.

❓A co wy sądzicie o zmianie czasu? Czy jest ona potrzebna? Jeśli nie, to jaki czas powinien obowiązywać w Polsce?

🕙W 2020 roku zegarki przestawiamy na letnie w nocy z 28 na 29 marca.