crypto dump

Bitcoin poooleciał!

Wszystko zaczęło się od słów Elona Muska. Dyrektor generalny Tesli i szczery entuzjasta kryptowalut w zeszłym tygodniu zmienił kurs akceptowania Bitcoinów jako płatności za samochody Tesli ze względów środowiskowych, zwiększając tym samym obawy o długoterminową przyszłość klasy aktywów. Co ciekawe, w przeszłości wypowiadał się on pozytywnie, jeżeli chodzi o ekologiczność BTC. Wycena kryptowaluty osunęła się o 28% od ATH.

Nie był to jednak koniec, a raczej początek spadków. Wczoraj, rynki kryptowalut topniały i niemalże wszystkie aktywa przyjęły poważny cios. Stało się to po tym, kiedy chińskie władze zakazały instytucjom finansowym i firmom płatniczym świadczenia usług związanych z transakcjami kryptowalutowymi. W rezultacie wycena Bitcoina spadła do zapomnianych już poziomów +/-30 tysięcy dolarów. Odnotowano spadek o 50%! To właśnie mają na myśli analitycy, którzy ostrzegają, że kryptorynek jest nieprzewidywalny i bardzo zmienny.

Inne monety cyfrowe również ucierpiały z powodu intensywnej sprzedaży, a Ethereum, jedna z najlepiej prosperujących kryptowalut w ostatnim miesiącu, straciła 45% swojej wartości. Według danych bybt.com, dostawcy danych o kryptowalutach, w ciągu ostatnich 24 godzin zlikwidowano pozycje BTCUSDT o wartości ponad 7,6 miliarda dolarów, co nie zdarza się często (likwidacja pozycji to cecha transakcji z dźwignią, która zostaje usunięta w całości po osiągnięciu danego poziomu).

W “czarną środę” rynku krypto Binance i Coinbase, dwie z najbardziej znanych giełd kryptowalut, miały problemy techniczne. Pieniądze cały czas zmieniały ręce i zostawały usuwane, co doprowadziło do znaczących zacięć i innych tego typu problemów.

Upadek Bitcoina negatywnie odbił się również na gospodarce USA. Amerykańskie papiery wartościowe uzależnione od handlu kryptowalutami straciły na wartości. Akcje Coinbase spadły aż o 12% do rekordowo niskiego poziomu, a MicroStrategy, firma programistyczna, która została inwestorem bitcoina, odnotowała 15% spadek.

Tu pojawia się pytanie, czy kryptowalutę można traktować jak prawdziwy pieniądz i czy powinniśmy w ogóle w nią wierzyć? Z zasady ma być ona zdecentralizowanym aktywem, ale jak widzimy, niektóre osoby i instytucje mają na nią zdecydowany wpływ.

Iwo Wrzesiński, 20 maja 2021