gospodarka us

Pandemia zawitała w naszych życiach na dobre. Od jej początku zdążyliśmy napisać już kilka tekstów o jej skutkach. Dzisiaj przyjrzymy się temu, jak amerykańskiej gospodarce się oberwało…

Pojawiło się właśnie podsumowanie drugiego kwartału 2020 roku i na zawsze przejdzie ono do historii gospodarki USA. Amerykański PKB spadł o blisko 33%! Prognozy analityków przed podaniem danych mocno się wahały (od -25% do -40%). Ostatecznie, przewidywano annualizowaną dynamikę PKB na poziomie -34.1%. Oznacza to, że jeżeli dalej będzie, jak jest, to gospodarka Stanów Zjednoczonych skurczy się w tym roku o właśnie 34.1%.

Dane te to z pewnością największy kwartalny spadek PKB w Ameryce od początku prowadzenia kwartalnych rachunków PKB (od 1947 roku). Obecny krach przyćmiewa nawet najgorszy kwartał recesji 2007-2009 (-8.4%).

Nie bądźmy pesymistami. Trudno oczekiwać, żeby cały rok miał być tak zły, jak drugi kwartał. Trwający już trzeci kwartał przyniósł nieco „odmrożenia” i wychodzimy na prostą. Pytanie zostaje jedno – kiedy gospodarka się odbije? W dużej mierze zależy to od tego, czy nadejdzie druga fala koronawirusa.

Iwo Wrzesiński, 31 lipca 2020