
Często słuchacie o finansach państwa? Może czujecie chęć mienia realnego wpływu na to, co dzieje się z publicznymi pieniędzmi? Koniecznie zapoznajcie się z dzisiejszym pojęciem!
Budżet obywatelski, nazywany też budżetem partycypacyjnym, pozwala mieszkańcom mieć wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na konkretne przedsięwzięcia – projekty wcześniej zgłoszone przez innych obywateli.
Jak to działa? Co pewien czas (zazwyczaj rok) do rozdysponowania środków budżetu obywatelskiego zgłaszają się projekty. Przechodzą one selekcję i weryfikację merytoryczną. Następnym etapem jest głosowanie, w którym udział mogą wziąć mieszkańcy danego regionu. Głosy są podliczane, a inwestycje, które cieszą się największą popularnością, są realizowane w następnym roku.
Dzięki takim działaniom samorząd terytorialny jest w stanie spełniać wymagania obywateli, a region rozwija się tak, jak chcą jego mieszkańcy. Pierwsze budżety partycypacyjne przeprowadzane były już w latach ’80.
Drodzy Warszawiacy! Korzystając z okazji, chcielibyśmy zachęcić Was do głosowania w tegorocznym budżecie partycypacyjnym. Każdy z nas (aby zagłosować, nie trzeba być zameldowanym ani pełnoletnim) może oddać głos na max. 15 projektów w wybranej dzielnicy i 10 projektów ogólnomiejskich. Decydować można do 15 września 2020 roku na stronie www.app.twojbudzet.um.warszawa.pl. Pamiętajcie – kto głosuje, ten się liczy.
Feliks Wielkopolan, 7 września 2020