bańka spekulacyjna

Pamiętacie jak Bitcoin stał się popularny i wiele osób zadziwione było jego wyceną rynkową? Pamiętacie komentarze, że jego cena w pewnym momencie drastycznie spadnie? Właśnie dlatego niektórzy nazywają Bitcoina największą bańką spekulacyjną – czyli czym?

Bańka spekulacyjna to proces ogromnego wzrostu lub spadku ceny danego dobra. Mówi się o niej w przypadku kiedy cena dobra przekracza jego wartość. Taki stan może mieć miejsce, gdy spekulacje nad danym dobrem powodują drastyczny wzrost jego cen. Wiemy więc, że wzrost lub spadek ceny nie jest spowodowany czynnikami ekonomicznymi, a psychologicznymi.

Inwestorzy widzą, że wyceny instrumentu rosną, i nie przestają. Sami zachęcają się wtedy do kupna. W ten sposób powstaje reakcja łańcuchowa, która powoduje kolejne spekulacje i kolejne wzrosty cen. Bańka spekulacyjna ma charakter samonapędzający.

W pewnym momencie jednak mechanizm się załamuje i następuje tzw. krach czyli pęknięcie bańki. Wtedy kończy się radość, a ceny gwałtownie spadają. Tak było między innymi w XVII-wiecznej Holandii, kiedy panowała moda na tulipany, a ceny ich cebulek szybowały.

Feliks Wielkopolan, 19 września 2020