azjatyckie tygrysy

Gospodarki azjatyckie są jednymi z najszybciej rozwijających się na świecie. Mowa tu nie tylko o dzisiejszych czasach, ale także o przeszłości. Grupę takich gospodarek nazwano „azjatyckimi tygrysami”. Które to gospodarki? W jaki sposób odniosły sukces? W tym artykule przyjrzymy im się dokładniej.

Jeżeli spojrzymy na rankingi średniego rocznego wzrostu realnego PKB pod koniec dwudziestego wieku, na pierwszych pozycjach zobaczymy właśnie azjatyckie tygrysy – Koreę Południową, Singapur, Hongkong i Tajwan. Są to państwa, które cechowały się bardzo szybkim tempem rozwoju od lat 60-tych aż do lat 90-tych. Grupa tygrysów została z czasem powiększona i do wcześniej wymienionych państw dołączyły Chiny, Indonezja, Malezja, Tajlandia i Filipiny, które często określa się mianem „młodych azjatyckich tygrysów” lub „tygrysów drugiej generacji”.

Tygrysy na początku okresu wzrostu nie miały się fantastycznie. Ich infrastruktura była zniszczona przez wojny, a społeczeństwo nie było bardzo zaawansowane. Brakowało im również zasobów naturalnych i źródeł energii. Co sprawiło, że udało im się wybić na czołówkę rankingu rozwoju? Można wymienić kilka wspólnych czynników:

  • Szybka industrializacja
  • Zdecydowany nacisk na eksport
  • Wysokie stopy oszczędności
  • Otwarcie na inwestycje
  • Niskie podatki, małe wydatki na transfery socjalne
  • Jasno określona polityka rozwoju (często określana jako neoliberalna)

Ponadto, poprawie uległa edukacja i służba zdrowia, a nierówności społeczne się zmniejszyły. Nie oznacza to jednak, że wszystkie tygrysy były takie same. Zdecydowanie nie. Korea Południowa stała się liderem innowacji, stawiając na przemysł elektroniki i nowych technologii. Tajwan skupił się na przemyśle tekstylnym i odzieżowym. Hongkong i Singapur zdecydowały się zostać centrami eksportowymi.

Niektórzy nie są fanami polityki gospodarczej, którą zaimplementowały azjatyckie tygrysy, a niektórzy bardzo sobie ją cenią i tygrysy podają za idealny przykład rozwoju. Jakby nie było, prawda jest taka, że państwom Azji Południowo-Wschodniej udało się zrobić wielki krok w przód.

Maciej Litewski, 12 stycznia 2021