atlantropa

Słyszeliście kiedyś o czymś takim jak Atlantropa? Jest to gigantyczny projekt zakładający wybudowanie gigantycznej tamy, 30 kilometrów na wschód od Cieśniny Gibraltarskiej. W jakim celu? O tym dowiecie się z dzisiejszego posta.

Ideę zapoczątkował bawarski architekt, Herman Sörgel, w 1920 r. Projekt zakładał wybudowanie w sumie pięciu tam: największą na Cieśninie Gibraltarskiej, a kolejne cztery odpowiednio na Dardanelach, pomiędzy Sycylią a Tunezją, na rzece Kongo i na Kanale Sueskim. Co chciał przez to osiągnąć? Zbudowanie elektrowni wodnych, na tak potężnych tamach, produkowałoby gigantyczne ilości prądu, który mógłby zasilić większość Europy. Poza tym, w związku z ograniczeniem przepływu wody pomiędzy Morzem Śródziemnym a graniczącymi z nim akwenami, jego poziom zostałby obniżony, odsłaniając nieskolonizowane połacia terenu, powiększając tym samym Lebensraum. Powstałyby również lądowe połączenia pomiędzy Europą i Afryką, znacznie ułatwiając handel i transport towarów.

Projekt ten jest jednak niesamowicie ciężki do zrealizowania. Tama na Cieśninie Gibraltarskiej musiałaby mieć 300 metrów wysokości, a jej fundamenty miały być szerokie na 2 km. Pomysł nie cieszył się również popularnością wśród ludzi zamieszkujących wybrzeża Morza Śródziemnego. Mimo wielkiej popularności pomysłu Sörgla w jego rodzinnym państwie perspektywa mieszkania nawet setek kilometrów z dala od nabrzeża nie była zbyt kusząca między innymi dla mieszkańców włoskiej Wenecji i Genui.

Załóżmy jednak, że udałoby się wybudować tamę. Wszystkie nowo odkryte tereny byłyby solnymi pustyniami, których doprowadzenie do stanu odpowiadającego uprawie rolnej  byłoby nie lada wyzwaniem. Osuszenie Morza Śródziemnego wiązałoby się również ze zmianą prądów morskich i znacznym ociepleniem klimatu, w sporej części Europy. Doprowadziłoby to ponadto do upadku agrokultury w tym rejonie.

Sörgel propagował swoją ideę aż do swojej śmierci, w 1952 roku. Wraz z nim umarła popularność pomysłu i pojawia się on jedynie w powieściach science-fiction.

Jeśli zainteresował Was ten temat, zachęcamy do lektury książki autorstwa Alexandra Galla, zgłębiającej szczegóły tego projektu, pt. “Das Atlantropa-Projekt: die Geschichte einer gescheiterten Vision. Herman Sörgel und die Absenkung des Mittelmeers”.

Pytanie na dziś: jeśli w dzisiejszych czasach uznawany wizjoner zaproponowałby zrealizowanie podobnego projektu, jaki byłby jego odbiór?