budynek

Podatki… Niezbędne do funkcjonowania państwa a płacić ich nie lubi nikt. Nawet największe korporacje. Z tego powodu wiele firm odprowadza podatki w tzw. „rajach podatkowych”, czyli miejscach o stosunkowo niewielkich podatkach albo ich braku. Przykładami takich lokacji są np. Kajmany lub Wyspy Bermudzkie, na których nie trzeba odprowadzać ani CITu, ani PITu.

Takim rajem jest też niewielki stan Delaware w USA. Ponad 65% firm z amerykańskiego rankingu Fortune 500 jest zarejestrowanych w tym stanie. Co ciekawe, w Delaware oficjalnie jest więcej firm niż ludzi. Wynika to między z tego, że nie trzeba tam odprowadzać CITu od pieniędzy zarobionych poza granicami stanu. Za główny powód uważa się jednak tzw. „Delaware loophole”, który wykorzystuje fakt, że w owym stanie nie trzeba odprowadzać podatków od przychodów z własności niematerialnej (praw autorskich, znaków towarowych itd.).

Można to wykorzystać w następujący sposób:
Załóżmy, że jestem właścicielem sieci sklepów spożywczych „Żuczek”. Mamy sklepy w stanie Buffalo, które co miesiąc zarabiają 150 tysięcy złotych. W normalnej sytuacji cała ta suma podlegałaby opodatkowaniu w stanie Buffalo. Jeżeli miałbym filię mojego przedsiębiorstwa w stanie Delaware, która byłaby właścicielem znaków towarowych, jakimi są nazwa i logo sieci sklepów „Żuczek”, sklepy w stanie Buffalo musiałyby płacić za używanie ich wcześniej ustaloną przeze mnie cenę, powiedzmy 140 tysięcy złotych. W tej sytuacji jedynie 10 tysięcy podlega opodatkowaniu. Nie trudno zrozumieć, że bardzo się to opłaca. Co roku, rząd USA traci przez tą lukę w prawie ok. 9.5 mld USD.

Posiadanie oddziału w stanie wymaga posiadania adresu w celu dostarczania poczty itp. Tu wchodzi do akcji CT corporation, która jest właścicielem budynku o adresie 1209 Orange St, Wilmington, Delaware, w którym jest zarejestrowanych ponad 285 tysięcy amerykańskich firm (m.in. Apple, Google, Walmart i Coca Cola). Zajmuje się ona gospodarowaniem korespondencji tych firm w zamian za uiszczenie stosunkowo niewielkiej opłaty w porównaniu do milionów zaoszczędzonych dzięki lokalnym prawom podatkowym.

Bardzo podobnym sposobem optymalizacji podatkowej jest Double Irish with a Dutch sandwich. Nie zapomnijcie przeczytać o nim artykułu!

Nicolas Rauber, 5 czerwca 2020